Zatočte so stresom a úzkosťou! Tento DOKONALÝ trik by vám možno ani len NENAPADOL
Prečo je čítanie pre deti také dôležité?
V dnešnej digitálnej dobe môže čítanie kníh vyzerať ako staromódna aktivita. Avšak psychológovia zdôrazňujú, že čítanie je nesmierne dôležité pre rozvoj detského mozgu, zlepšenie sústredenia a kritického myslenia.
Podľa štúdie z Emory University v Atlante čítanie aktivuje niekoľko častí mozgu, ktoré sú spojené s jazykovými schopnosťami, predstavivosťou a empatiou. Výskumníci zistili, že čítanie príbehov môže zlepšiť konektivitu v mozgu a zvýšiť funkciu mozgových oblastí, ktoré súvisia so sebaidentifikáciou a pochopením iných ľudí.
Tréning detského mozgu
Čítanie vyžaduje sústredenie a dlhodobú pozornosť, čo je v dnešnom svete plnom rozptýlení nesmierne cenné. Psychológ Daniel Willingham z University of Virginia tvrdí, že pravidelné čítanie trénuje detský mozog na lepšie spracovanie informácií a kritické myslenie.
Podľa psychológa Keitha Oatleyho z University of Toronto môže čítanie príbehov zlepšiť emocionálnu inteligenciu detí.
Zlepšuje spánok
Pomáha to deťom odpojiť sa od neustáleho prúdu informácií a sústrediť sa na jednu úlohu. Psychológovia tiež zdôrazňujú, že čítanie môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť spánok detí.
Lepšie výsledky v škole
National Endowment for the Arts (NEA) publikovala štúdiu, ktorá ukázala, že deti, ktoré čítajú pre potešenie, majú vyššiu mieru zapojenia v školských a mimoškolských aktivitách a lepšie akademické výsledky.
Účinne zatočí so stresom
Výskum Dr. Davida Lewisa z University of Sussex ukázal, že čítanie môže znížiť stres až o 68 %, čo je viac ako počúvanie hudby alebo prechádzka.
Čítanie nie je len zábava, ale aj kľúčový nástroj pre rozvoj našich kognitívnych a emocionálnych schopností. V dnešnom digitálnom svete je čítanie dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Pomáha deťom rozvíjať sústredenie, kritické myslenie a empatiu. Takže nabudúce, keď budete mať chvíľku voľna, sadnite si na chvíľu so svojím dieťaťom na pokojné miesto, vezmite do ruky pútavú knihu a ponorte sa do jej strán. Váš mozog vám za to poďakuje.
Článok nájdete aj na webe Časpreženy.sk.
Text: Ani Mituchová
Foto: Shutterstock, Creator Nightcafé